Mellplasztika után
Bár a mellplasztika – mellfelvarrás, mellkisebbítés – nagyon biztonságos műtét, a legjobb szaktudás és a legjobb higiénés körülmények ellenére is előfordulhatnak kellemetlenségek. Minden esetben arra törekszünk, hogy Ön ne csak a legkényelmesebben, de professzionális körülmények közt, a legnagyobb biztonságban érezze magát.
Kellemetlenségek a mellplasztika után
- Fájdalom – Közvetlenül a mellplasztika után a fájdalmat érdemes fájdalomcsillapítóval enyhíteni, ahogyan a klinikai dokumentációban szerepel, kivéve Aspirin. Ritkán fordul elő közepesnél erősebb fájdalom, az is inkább mellkisebbítés esetén, de ez is 1-2 napon belül megszűnik. Fokozódó szúró, égő fájdalom, gyulladás esetén kontroll javasolt!
- Ödéma – A mell a mellplasztika után megduzzad, ami 2-3 hét alatt fokozatosan múlik el, általában a mellfelvarrás esetén gyorsabban. Ritkán keletkezhet ödéma a mell körül és a hason, ami akár egy hétig is eltarthat, kezelésére jegelés, óvatos krémezés, borogatás javasolt.
- Véraláfutás – Elszíneződést okozó véraláfutás bármely mellplasztika esetén előfordulhat, kissé fájdalmas, érzékeny, duzzadt vérömleny inkább mellkisebbítés után, ilyen esetben a fentiek mellett Fekete Nadálytő krém, Lioton gél használata javasolt.
- Váladékozás, sebszivárgás – Mellplasztika után otthon az első napon a csíkok alatt var képződése, cseppnyi szivárgás előfordulhat, ezt steril gézlappal javasolt letörölni, ezt követően óvatosan mosakodni is lehet, a sebet a 4. naptól tiszta, folyó víz érheti és krémezni is szabad. A mellkisebbítés után ritkán előfordul sebváladékozás, ekkor javasolt a ragasztócsíkokat eltávolítani, és naponta többször kötést cserélni.
Amire ügyelni kell mellplasztika után
- Életmód, életvitel: A mellplasztika után 1 hétig pihenés és a mell maximális kímélete javasolt. Szigorúan ellenjavallt lehajolni, emelni, a karokat derékvonal fölé emelni, a melleket erős melegnek kitenni. Lehetőség szerint 1 hétig ne vezessen autót, és 2-3 hétig tilos a napozás, szolárium, szauna.
- Tisztálkodás: 1 héttel a mellplasztika után a zuhanyzás idejére – a lehető legrövidebb ideig – a kompressziós melltartó levehető, de azt követően azonnal vissza kell venni.
- Alvás: Otthon, vagy szállásán a mellplasztika utáni első héten ajánlott oldalra fekvéskor a mell alá párnát helyezni.
- Kontroll, varratszedés: A mellkisebbítés, mellfelvarrás után is rendszeres kontrollvizsgálatokon kell részt venni, mely gyakorisága függ a beavatkozás jellegétől és a páciens egyéb alkati tényezőitől. Varratszedés az esetek többségében nem szükséges a felszívódó varratok miatt, amennyiben mégis, és minden rendben, azok eltávolítása a 14-28. napon történik
- Munkaképesség: Munkaképes már egy hét után lehet, de a biztosan tárgyalásképes állapotot – főleg mellkisebbítés esetén – 2 hét után éri el.
- Sportolás, fizikai terhelés: A műtétet követő 4-6 hétig a fizikai terhelés – sportolás, házimunka, stb. – kerülendő, de utána is fokozatos terhelés emelés javasolt bármely mellplasztika műtétről legyen szó.
- Heggyógyulás: A mellplasztika hegek maradandóak, azonban speciális, az orvos által ajánlott hegrögzítő ragasztócsíkokkal, és később krémmel kezelve vékonyak maradnak, és gyorsabban elhalványulnak.
A mellplasztika végleges eredménye
A mellplasztika hatása azonnal látható, de a végleges eredmény kialakulásához 3-6 hónap szükséges.
A mellplasztika állandó velejárója a mell szöveteinek műtét utáni rövid megnyúlása, vagyis a mell minimális ellapulása, megereszkedése. Ezért a közvetlen mellfelvarrás, mellkisebbítés utáni eredmény kifejezetten domború felső, és egyenes vonalú alsó mell részt eredményez. Ebből kiindulva érjük el a végső, kívánt formát.
Mellplasztika után előforduló mellékhatások
Mellplasztika esetén is átmeneti kellemetlenségekről, korrigálható problémákról, és hosszútávú szövődményekről beszélhetünk. Szerencsére ez utóbbiak extrém ritkák.
Általános problémák:
- duzzanat, savógyülem, véraláfutás, bevérzés, vérveszteség
- gyógyszerallergia, altatószerrel szembeni túlérzékenység, viszketés
- seb-, heggyógyulási zavar (keloidos hegképződés, stb.)
- mélyvénás trombózis, tüdőembólia, légmell
Mellplasztika műtéttípusra jellemző problémák:
- műtéti terület átmeneti érzéketlensége
- kar zsibbadás, mellkasi-, borda fájdalom, nyirokcsomó megnagyobbodás, fájdalom
- műtéti terület szivárgása, váladékozás, gyulladás, mellbimbó váladékozás,
- elhúzódó váladékozás 2-3 hétig, zsírelfolyósodás
- bimbó, bimbóudvar érzéketlensége, vagy fokozott érzékenysége, mellbimbó érzékenységének megváltozása
- bimbó, bimbóudvar keringési zavar, elégtelenség, részleges, vagy teljes elhalás
- aszimmetria, a mell alsó felének kifejezett megnyúlása, megereszkedés, aszimmetrikus megereszkedés, ellapulás
- ciszta kialakulása, meszesedés, szoptatási nehezítettség, képtelenség
A mellfelvarrás a szoptatási képességet jelen adatok szerint nem befolyásolja.
A mellkisebbítés a szoptatási képességet negatívan befolyásolhatja. Ezt nagyon fontos műtét előtt mérlegelni!
A terhességet, szoptatást követően az emlők mérete, formája, állaga megváltozhat, amit előre kiszámítani nem lehet. Ezért is javasolt stabil testsúlynál mellplasztika műtétre jelentkezni, pl. fogyás, ill. a szoptatás befejezése után 3 hónappal.
Mindig szimmetriára törekszünk, de tökéletes egyformaság senkinél sem garantálható.
Mindkét mellplasztika után rendszeres kontrollvizsgálatokon kell részt venni, mely gyakorisága függ a beavatkozás jellegétől és a páciens egyéb alkati tényezőitől.